En Yakın Etkinlikler

AKTİF UMUT

‘İÇİNDE BULUNDUĞUMUZ KARMAŞAYA ÇILDIRMADAN NASIL GÖĞÜS GEREBİLİRİZ?’

aktif umut1Joanna Macy ve Chris Johnstone’a ait bir ortak çalışmanın ürünü olan eser içinde yaşadığımız dünyanın durumunu ve bizleri bekleyen ekolojik tehlikelerin boyutunu gözler önüne seriyor.

Kitabın yazarlarından Joanna Macy, 2 Mayıs 1929 doğumlu. Kendisi yazar olmanın yanı sıra bir bilim insanı ve aktivist bir çevrecidir. Derin ekoloji, genel sistemler teorisi ve Budizm alanlarında yaptığı çalışmalarıyla tanınır. 50 yılı aşkın bir süredir bilim dünyasının içinde olduğu gibi, aktivist yanı da son derece gelişmiştir. Kendisi dünyanın çeşitli yerlerinde seminerler, konferanslar vermekte ve atölye çalışmaları aracılığıyla da insanlara yardımcı olmakta ve onlara dünyaya ve çevrelerine karşı yeni bir bakış açısı kazandırmaktadır. Joanna’nın bakış açısı, Budist felsefe, kadim öğretiler ve klasik tarz felsefeden izler taşımaktadır. Bu bakış açısına göre; dünya büyük bir organizmadır ve dünya üzerinde yaşayan ya da bulunan her şey de birbiriyle bağlı ve bağlantılıdır. Joanna halen California’da yaşamını sürdürmektedir.

Kitabın diğer yazarı Chris Johnstone, yazar, tıp doktoru ve tanınmış bir bağımlılık uzmanıdır. Tıp alanında çalışan kişilere davranışsal eğitimler vermektedir. Yanı sıra pozitif akıl sağlığını geliştirmekte dirençlilik eğitiminin rolüne ilişkin çalışmalarda öncülük etmektedir. Yirmi yılı aşkın süredir ‘Yeniden Bağlantı Kurma Çalışması’nda eğitmenlik yapan Chris, uzun süredir Joanna Macy ile birlikte çalışmaktadır. Kendisi İskoçya’nın kuzeyinde çiftlik hayatı sürmekte, meyve yetiştiriciliği ve müzik ile uğraşmaktadır.

0Joanna ve Chris, sorunu ortaya koyar ve tehlikenin çeşitli yönlerini ve olası senaryoları gözler önüne sererken; tüm bu problemler ve tehlikelerle baş etmenin yollarından söz etmeyi de ihmal etmiyor. Hatta daha açık bir ifadeyle sorunu, sorundan bahsetmiş olmak için değil, çözümleri ortaya koyabilmek için anlatıyor. Bu noktada Budist felsefeye ve kadim öğretilere değinen yazarlar, bize bir bütünün parçaları olduğumuzu hatırlatıyorlar. Büyük bir denizde ayrı ayrı tek hücrelilerken birleşen ve çok hücreli karmaşık canlılara dönüşen ve bunda da belli bir evrimi izleyen canlıların toplumsallaşma eğilimlerinin de bu birlik eğilimi ve birliğe meylin yeni ve ileri bir boyutu olduğunu ve bununla açıklanması gerektiğini düşünüyorlar.

3 hikâye üzerinden bize; problemi, problemin kapsamını ve çözüm yollarını anlatan Joanna ve Chris, mevcut tablonun bizleri ümitsizliğe sürüklememesi için de gerekli uyarıları yapıyor. Aktif Umut, gerçekten de umut aşılayan ve umudu yaratacak olanın da yine bizler olduğunu hatırlatan son derece kıymetli bir eser.

Umutsuzlukla nasıl başa çıktığı sorulduğunda, yağmur ormanları eylemcisi John Seed Şöyle yanıt vermiştir: 

Yağmur ormanlarını korumaya çalışanın ben, John Seed, olmadığını hatırlamaya çalışırım. Daha çok, kendi kendisini koruyan yağmur ormanının bir parçasıyımdır. Ben, insan düşüncesinde yakın zamanlarda ortaya çıkmış olan, yağmur ormanlarının işte o parçasıyım.

Hazırlayan: Alparslan Telli

Bakmak İsteyebilirsiniz...

SPARTA / DUYGU ALKAN

M.Ö.10. ve M.S.4. yüzyıllar arasında var olan Sparta şehir devleti, Antik Yunan dönemindeki en önemli ...

Bir cevap yazın