En Yakın Etkinlikler
Rizzi

Jorge Angel Livraga

(1930- 1991)jorgeangellivragarizzi

İtalyan asıllı olup 1930 yılında Buenos Aires (Arjantin) şehrinde dünyaya geldi. Edebiyat ve Felsefe Fakültesinin Tarih ve Sanat Tarihi Bölümlerinden mezun oldu.

1951 yılında, Buenos Aires Üniversitesi tarafından düzenlenen ulusal Şiir yarışmasında birincilik ödülü kazandı. Edebiyat ve Bilim alanında pek çok eser verdi. Bunlardan en önemlileri şunlardır :

“Lotus” (şiir); “Ankor, Mürit” (roman); “Doğu Bilgeliğine Giriş” (felsefe);
“Simyacı, Özgürlüğü Öldüren Engizisyon” (roman)(*); “Möassy , Köpek” (roman, deneme); “Konferanslar” (3 Cilt); “Delia ve Fernando’ya Mektuplar” (felsefi deneme); “İdeario” (derleme); “Düşünceler” (derleme); “Acropolis İdealinin Temel ilkeleri” (felsefe); “Elemental Doğa Ruhları” (Ezoterik Gelenekler)(**) “Teb” (tarihsel eleştiri) (***) ; “Misterik Grek Tiyatrosu, Trajedi” (inceleme).

Şu anda Avrupa, Amerika, Asya ve Afrika’da yaklaşık 50 ülkeye yayılmış Uluslararası New Acropolis Teşkilatı’nın kurucusu ve başkanıydı. Hayatını bu teşkilata adamıştı. İnsanlığın mirası olan bilgileri yaşam şekli olarak gerçekleştirerek, seçmeciliğine ve genişliğine göre, klasik tarzda bir Felsefe okulu kurmuştur. Dört kıtada verdiği konferans sayısı dört yüzden fazladır. Felsefe, Hitabet, Diyalektik, Tanrıbilim Sembolizmi, Tanrı Fenomenolojisi, insanın Kökeni, Evrenin Kökeni, Psikoloji, Sosyoloji gibi önemli konularda verdiği ders sayısını saymak neredeyse imkansızdır.

Gittiği tüm ülkelerde, yaptığı işe basın, radyo ve televizyon tarafından büyük ilgi gösterildi.

1974 yılında Fransız Akademisi tarafından layık görülen Edebiyat, Bilim ve Sanatta Paris Nişanını aldı. Imperial Bizantina de Constantino el Grande Büyük Nişanının sahibi; Uluslararası Filo-Bizantina Üniversitesi’nin Akademik üyesi; Aztek Sanat, Bilim, Edebiyat Akademisi Felsefe doktoru; Uluslararası İsviçre Burchardt Akademisi üyesi; San Ildenfonso ve San Atilana Şövalyelerinin Kraliyet Nişanlarının sahibidir.

Özetle yüzyılımızın hümanistik gelişiminde önemli bir figürdür.

*          Simyacı, Özgürlüğü Öldüren Engizisyon: Bilgi Yayınevi tarafından 1989 yılında yayımlanmıştır.
**        Elemental Doğa Ruhları: 1988 yılında yayımlanmıştır.
* * *    TEB: 1993 yılında Aktiffelsefe Kültür Derneği tarafından yayımlanmıştır.

Paylaş

Bakmak İsteyebilirsiniz...

theodoradorno-1

T.W. Adorno

(1903-1969) Filozof, sosyolog, müzikolog ve kompozitör. Toplumbilim, ruhbilim ve müzikbilim alanlarında çalışmıştır. Felsefe ve sosyal ...

Bir Cevap Yazın