En Yakın Etkinlikler
küçük mt wp

MİTOLOJİ KONFERANS DİZİSİ

3 KONUŞMACI – 3 KONFERANS

3 Konuşmacının, 3 ayrı konferans aktaracağı Mitoloji içerikli konferans dizimiz 23 Kasım Cumartesi günü saat 14:00 ile 18:00 saatleri arasında Aktiffelsefe Bursa Şubesinde gerçekleşecek. Konferans dizimizin toplam katılım ücreti 30 TL olup, sınırlı kontenjan sebebi ile aşağıda yer alan formu doldurarak kayıt olmanız gerekmektedir. Konferans içerikleri ve konuşmacılarımızın biyografileri aşağıda ki gibidir.

Tarih:    23 Kasım 2019 Cumartesi
Saat:      14:00 (başlangıç) – 18:00 (bitiş)
Yer:       Aktiffelsefe Bursa Şubesi
Konferans Dizisi Ücreti:    30 TL

Kayıt olmak için aşağıda yer alan formu doldurmanız gerekmektedir.

 

 

 

BİLİNMEYENE YOLCULUK

Dünyanın tüm mitolojilerinde kahramanlar, insanlara ilham ve cesaret aşılar gibi kendi yollarına düştüler. Çünkü yol, hayatın en temel motiflerinden biridir. Var olan her şey kendi tam olma kaderlerini yerine getirmek için iç zaferlerine giden yolları yürürler. Yol, dönüştürür ve yolun sonunda hem bizi hem de yolun sonunda varacağımızı umduğumuz şeyi değiştirir. Yolcular farklıdır, yol da farklıdır hatta yolculuğun kendisi de… Ama en sonunda ulaşılmak istenen her şey tek bir noktada birleşir : Gerçek benliğin keşfi. Bildiğimiz her şeyi tıpkı doğunun ve batının o kahramanları gibi yolda öğreniriz. Bize, yol öğretir ve bu bilinmeyene bir yolculuktur. Kendi konfor alanından o büyük bilinmeze, büyük gizeme giden bir yolculuk.
Mitoloji, yeniden aşkın olanın yollarına çağırıyor.

Konuşmacı: Kemal KARADAYI

Kemal Karadayı; eğitimci, yazar, sosyolog. 1980 yılında İstanbul’da doğdu. 2002 yılından beri Aktiffelsefe üyesi ve “İletişimde Zen Bilgeliği” ile “İdeal Takımların Sırrı” kitaplarının yazarıdır. 10 yılı aşkın süredir üniversitelerde, sivil toplum kuruluşlarında, eğitim kurumlarında ve şirketlerde felsefe ve psikoloji konularında eğitimler aktarmaktadır.

COŞKUNUN KEŞFİ

Mitoloji her ne kadar masalsı bir anlatımın ardına gizlenmiş olsa da, bize farklı uygarlıkların, farklı zamanlardaki kimi zaman ortak olan değerlerini, psikolojik durumlarını ve onları yöneten ilkeleri hakkında sembolik bir anlam dünyası sunar. Kaybedilmiş yitik zaman çölünde yolunu kaybetmiş kahramanların, kimlikleri ile yeniden buluşmaları, doğanın ilkbahara dönüşü ve gecenin zifiri karanlığından güneşin doğuşu mitosları bir coşkusal düzlemde buluşturur. Bu konferansta da Anadolu’nun bereketli Kibele’sinden, bilgelik coşkusunun tanrısı olan Dionysos’un hikayesine kadar pek çok miti bir araya getireceğiz. Anlatım esnasında, ormanın derinliklerine gizlenen keçi ayaklı Pan da birden ortaya çıkıverirse, şansımıza!
Mitler aracılığıyla kendimizi çöller ve ormanlardan kurtarıp, coşkunun eteklerine taşıyan bir serüvene var mısınız?

Konuşmacı: Elif ÖZTÜRK

Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunudur. Yeditepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünde yüksek lisans yapmıştır. Jorge Angel Livraga’nın “Tragedya” adlı eserini ve Ernest Wood’un “Zihin ve Hafıza Eğitimi” adlı kitabını çevirmiştir. Ayrıca Ernest Wood’un “Konsantrasyon” kitabının çevirisine de katkıları olmuştur. Şu anda milli eğitimde kadrolu İngilizce Öğretmeni olarak çalışmaktadır. 2008’den beri Aktiffelsefe Kültür Derneği’nde gönüllü olarak çeşitli mitoloji, edebiyat, psikoloji ve felsefe konularında araştırmalar yapmakta, konferans ve seminerler vermektedir.

YENİDEN DOĞUŞ

Anlamaya ve anladığımız kadarıyla yaşamaya çalışırız. Bazen öyle anlar olur ki kavrayışımız yetmez. Tıkanırız, dururuz yada “daha fazla ileriye gidemeyeceğim” deriz. İşte tam o an canlılığın ve yaşamın bizden gittikçe uzaklaştığını hissederiz. Bırakmak ve durmak isteriz. Bir şeyler ölmeye başlamıştır; belki de çoktan öldü bile. Kuruyan, solan ve donuklaşan şeyler etrafımızı sarmıştır ve kendimizi tam ortada buluveririz. Gidecek bir yer de yok! İşte tam bu an yeniden doğmanın zamanı gelmiştir çünkü ölen şeyler dağılmaya başlar ve savrularak ortadan kaybolurlar. Bir sonraki macera “Yeniden Doğmaktır”.

Antik uygarlıklar mitolojilerinde yeniden doğuşa dair pek çok mit, simge ve semboller barındırırlar. Mitolojide kahramanlar kendilerini yeniden inşa eder, zaferler kazanır ve düzen getirirler. Çok daha güçlü bir şekilde geri dönerler. Mitolojinin zamansız aleminde yaşamın tekrardan fethedilmesinin sırlarını ve ilhamlarını aktarırlar bize. Ayrıca antik uygarlıklar mitik unsurları kendi yaşamlarında da tekrar tekrar canlandırıp yüksek fikirlere temas etmeye çalışmışlardır. Mircea Eliade, Joseph Campbell ve Carl G. Jung gibi daha pek çok araştırmacılar bu mitik öğelerin dilini ve gücünü insanlığa tekrardan hatırlatırlar. Biz de konferansımızda “Yeniden Doğuş” mitlerinin peşine düşeceğiz ve insanlığın mirası olan yüksek fikirlere ve değerlere dokunacağız.
İçinizdeki Zümrüdüanka’yı (Feniks) uyandırmaya ne dersiniz?

Konuşmacı: Eray ÖZTÜRK

Eğitimci ve araştırmacı Eray Öztürk, Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu olup oniki yılı aşkın süredir Aktiffelsefe Kültür Derneği’nde felsefe, psikoloji ve iletişim alanlarında araştırmalar yapmakta, eğitimler ve konferanslar vermektedir.

Bakmak İsteyebilirsiniz...

Origami Atölyesi

Origami Atölyesi

Yetişkinler İçin Origami Atölyesi Başlıyor! Tarih:   Eğitim Süresi: 6 saat – 2 gün Kimler Katılabilir: 16 yaş ve ...

Bir Cevap Yazın