fbpx
yaratıcı drama

Yaratıcı Drama Atölyesi

“Bütün dünya bir sahnedir ve biz de onun oyuncularıyız” Shakespeare.

Sizleri aktif, eğlenceli ve yaşayarak öğrenebileceğiniz Yaratıcı Drama çalışmalarına davet ediyoruz.

Pedagog Dramaturg Nurdan Özgür tarafından Perşembe akşamları gerçekleştirilecek Yaratıcı Drama çalışmaları haftada 1,5 saat olmak üzere 8 hafta boyunca devam edecek. 8 haftalık atölyenin toplam katılım ücreti 300 TL’dir. Atölyenin sonunda katılım belgesi verilecektir.

Başlangıç Tarihi : Belirsiz (Kayıt olabilirsiniz)

Kayıt olmak için lütfen aşağıda ki formu doldurunuz.

Yaratıcı Drama çalışmaları, günlük hayattaki rollerimizi daha etkin şekilde gerçekleştirebilmek için yaratıcı yönümüzle buluşabileceğimiz bir alan sunar. Kendimizi keşfetme yolculuğuna da imkan veren bu alanda tiyatronun rol oynama, doğaçlama gibi tekniklerini kullanarak ve tüm canlıların özünde olan oyun oynama güdüsünden yararlanarak yaratıcı yönümüzü keşfederiz.

“Sanatımızın temel amaçlarından biri, seyircilerin oyuncu da olduğu dünya sahnesinde insanları günlük hayatın etkinliklerine karşı duyarlı kılmaktır. Hepimiz oyuncuyuz; tiyatro yaparak, bakmaya alışkın olmadığımız için göremediğimiz, aslında aşikâr olan şeyleri görmeyi öğreniriz. Kanıksanmış olan şey görünmez olur; tiyatro yaparak günlük hayatın sahnesini aydınlatırız.” Augusto Boal

Boal’in bu sözleri ışığında günlük hayatın rutin ritmi içinde oynadığımız anne, baba, öğretmen, doktor, öğrenci  gibi çeşitli rolleri yeniden gözden geçirmek ve daha özgün, yaratıcı bireylere dönüşebilmek için yaratıcı drama bir fırsattır.

Yaparak ve yaşayarak öğrenme olarak da tanımlanan yaratıcı dramanın genel amaçları:

• Yaratıcılık ve estetik gelişimi sağlama
• Eleştirel düşünme yeteneği geliştirme
• İletişim becerileri geliştirme
• Kendini tanıma
• Problem çözme becerilerini geliştirme
• Dil becerilerini geliştirme
• Sanat anlayışı ve ruhunu kazandırmak
• Hayal gücünü geliştirme
• Dinleme becerilerini geliştirme
• Olayları değerlendirme yeteneği kazandırma
• İnsanların diğer insanlar, durumlar ve doğal olaylar hakkındaki gözlemlerini geliştirmek
• Bireylerde, grup planlaması, grupla karar verme, yeni çözümler üretme yeteneği geliştirme
• Empati becerisi geliştirme

Eğitmen : Nurdan ÖZGÜR

İstanbul Üniversitesi Dramaturji bölümünde; Dramaturji, Tiyatro Eleştirmenliği ve Eğitimde Tiyatro Anadalları’nda eğitim almıştır. Eğitimde tiyatro eğitimine bağlı olarak Pedagoji alanında da eğitim almıştır. “Her şey çocukla başlar.” anlayışıyla hareket eden Özgür “Doğru Çocuk Tiyatrosu Modeli Oluşturma ve Geliştirme” konusunda çalışmalarını halen sürdürmektedir.

Tiyatro eleştirmenliğini de sürdüren Nurdan Özgür bunun yanısıra Tiyatro Yazarlığı, eğitmenliği ve yönetmenliğini de profesyonel anlamda sürdürmektedir.

Oluşum Drama’da verilen 2 yıllık Drama Liderliği programını ise 1 yılda tamamlamıştır. 1997 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’nın Drama Programı oluşturmasında aktif rol üstlenerek katkı sağlamıştır.

Yeni açılacak atölye tarihi henüz net değildir, yeni açılacak atölyeden haberdar olmak istiyorsanız aşağıda ki formu doldurabilirsiniz. 

Adınız Soyadınız

Epostanız

Cep Telefonu

Nasıl Haberdar Oldunuz

Yaşınız

KİŞİSEL VERİLERİNİN KORUNMASI hakkında

Çok ilgi çekici olmayan ama büyük önem taşıyan şu konu hakkında seni bilgilendirmek isteriz: KİŞİSEL VERİLERİNİN KORUNMASI.Yapmış olduğun bu ön kayıt işlemi hiçbir yükümlülüğü içermez. Ön kayıt işlemi yalnızca etkinliğimizle ilgilendiğini ve kayıt sürecinde bilgilendirilmek istediğini belirtmek amacıyla kullanılır. Çevrimiçi -online- olarak yaptığın ön kayıtta adın, e-posta adresin, telefon numaran vb. bir kısım bilgiler ön kayıtta kimliğinin tanımlanması amacıyla istenmektedir. Adın, telefon numaran, e-posta adresin vb. bilgiler “Kişisel Bilgiler”dir. Gönüllü olarak bize ilettiğin bu kişisel bilgiler Kişisel Bilgilerin İşlenmesi ve Gizliliğinin Korunması Hakkında Yönetmeliğin 10. Maddesi kapsamında sadece seni etkinliklerimiz hakkında bilgilendirmek amacıyla toplanmakta olup ilgili yasa ve yönetmelik kapsamında korunacak, gizli tutulacak, hizmet kapsamı dışında kullanılmayacak ve 3.kişilerle paylaşılmayacaktır.

Onaylıyorum

 

Bakmak İsteyebilirsiniz...

24.03.2020 go atölyesi Web-Face KÜÇÜK

GO Atölyesi “4000 Yıllık Strateji Savaşı”

Başlangıç Tarihi : Etkinliğimiz ileri bir tarihe ertelenmiştir. Kayıt formunu doldurarak ön kaydınızı oluşturabilirsiniz, yeni ...

Bir Cevap Yazın