En Yakın Etkinlikler

Dünya Çevre Günü’nüz Kutlu Olsun

Hepimiz yeryüzünün kiracılarıyız”  Udall

Udall’ın da dediği gibi, hepimiz yeryüzünün kiracılarıyız. Doğa canlı bir organizmadır ve mühim olan onu ne kadar sahiplendiğimiz ve ne kadar koruduğumuzdur. Bu da ancak, çevre merkezci bir etik anlayışının oluşturulması ile olabilir. Öyle ki insan-doğa ilişkisi insanoğlunun en köklü iletişimidir. Felsefi açıdan da yine böyle olmuştur. İlk çağ filozoflarının doğaya yönelişinin temelinde, onu anlama çabası yatmaktadır. İnsan doğada yaşam bulan, yaşamını doğa içindeki koşulların etkisiyle şekillendiren ve zorunlu olarak da bir şekilde doğayla ilişki icinde var olabilen bir varlıktır.

Doğal Çevrenin korunması amacı ile, 1972 yılında İsveç’in Stokholm kentinde yapılan Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı’nda alınan bir kararla, 5 Haziran günü Dünya Çevre Günü olarak kabul edildi ve ülkemizde de 5-11 Haziran tarihleri arası “Çevre Koruma Haftası” olarak kabul etmiştir.

Doğa! En küçük bir çaba harcamadan ve mükemmel bir kusursuzlukla en basit maddeden son derece farklı şeyler yaratıyor; hepsinin üzerine de ince bir tül örtüyor. Yarattığı her bir parçanın kendine has özellikleri, her bir durumun ayrı açıklaması var ama sonuçta hepsi birlikte bir bütünü oluşturuyorlar”  Goethe

İnsan, doğayı kendi evi gibi görmeli, sahip çıkmalı, onun canlı bir organizma olduğunun bilincinde olmalı. Ve yine, kendi evine zarar vermemeli, sömürmemeli, doğal kaynaklara aşırı yüklenmemeli. Çünkü ancak bu şekilde gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir dünya bırakılabilir. Tüm bunları ilke edinmiş bir insan, kendini doğanın bir parçası olarak görür ve buna uygun hareket eder. Unutulmamalıdır ki, çevrede oluşabilecek her türlü olumsuzluk, yine insana, insan sağlığına zarar verir. İnsanlığın ortak mirası olan çevreyi, bir eşya, insanın emrinde tüketilebilecek bir olanaklar yığını olarak görmemeli, çevre bilinci ile hareket etmeliyiz.

Dünya Gezegeni, bizim paylaştığımız adadır, onu korumak için güçlerimizi bir araya getirelim” (Ban Ki-moon, BM Genel Sekreteri, 2014 Uluslararası GKAÜ Açılışı)

Çevre Günü, yıllar geçtikçe kamuya ulaşan daha geniş bir küresel platform haline gelmiş olup 100’den fazla ülkede kutlanmaktadır. Ayrıca, çevre için pozitif bir şeyler yapmak isteyen insanların da günü olan Çevre Günü, bireysel eylemlerin bir araya gelerek gezegen üzerinde artan pozitif etki yaratılmasını sağlamaktadır.Her yıl dünyanın bir çok yerinde, Dünya Çevre Günü adı altında çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Biz de Aktiffelsefe Bursa olarak, 2003 yılından bu yana her yıl gerçekleştirdiğimiz Dünya Çevre Haftası etkinliklerine bu yıl da Hüseyinalan Köyü Piknik Alanı’nda gönüllülerimizle gerçekleştireceğimiz çevre temizliği ile devam edeceğiz.  Tüm çevreci gönüllüleri etkinliğimize davet ediyoruz.

 

Bakmak İsteyebilirsiniz...

Geçmiş Olsun Türkiye…

Şubat 04.17’de Kahramanmaraş’ın Pazarcık İlçesi merkezli 7,7 büyüklüğünde ve 6 Şubat 13.24’de Kahramanmaraş’ın Elbistan İlçesi ...

Bir cevap yazın