fbpx

Büyük Filozof Platon'dan Bilgelik Kıvılcımları... from Aktiffelsefe Bursa on Vimeo.

Platon

(M.Ö.427- M.Ö.347)

Platon’un en iyi bilinen öğretisi idealar kuramıdır. Platon örtük olarak ahlakın ve değerlerin doğasıyla ilgili bu kuramı alarak gerçekliğin tümüne genelleştirdi. Dünyamızdaki istinasız her şeyi, ideal biçimin, zamanın ve mekanın dışında bulunan, kalıcı ve yok edilemez bir varoluşa sahip bir şeyin geçici, bozulmuş bir kopyası olarak gördü.

Platon günlük yaşamımızın karmakarışık yüzeyinin altında, matematikteki idealliğe ve kusursuzluğa sahip bir düzenin var olduğunu ortaya koyan bir şey olarak kabul etti.   Bu düzen gözle algılanamaz, ancak ona akılla ulaşılabilir. En önemlisi oradadır, vardır; gerçekliğin temelinde yatan şeydir. Mekanda ve zamanda olmayan duyularımızla ulaşamayacağımız, kalıcı ve kusursuz bir düzenin var olduğu başka bir alan daha vardır. “gerçek gerçeklik” denebilecek dünya budur. Çünkü bir tek o durağan ve sarsılmazdır, bir tek o tamdır başka bir şeye dönüşemez.

Ölümsüz olan ruh, bir beden içine girmeden önce gerçek bilgi nesneleriyle ve İdealar dünyasıyla tanışmıştır.  Bu sebeple Platon, bilginin bir anımsama olduğunu söyler. Menon diyaloğunda Sokrates’in hiç eğitim almamış bir köleye bir geometri problemini doğruyu göstermeden ya da öğretmeden çözdürmesine ilişkin olarak kölenin doğruyu kendi başına fark ettiğini özellikle belirtir. İdeaların ilişkisini bilmesi, geometriyi bildiği anlamına gelir.

Pitagoras’ın öğretilerini ele alarak yeniden düzenlemiştir. Yetkin ve ideal bir bilgi türü olan matematikten faydalanmıştır. Devlet adındaki eserinde mevcut olanları değil, ideal devleti incelemiştir.

Paylaş

Bakmak İsteyebilirsiniz...

egitimsaati

Doğru ve Güçlü Konsantrasyon

02 Nisan 2015 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanımız Kemal KARADAYI, Line TV’de Eğitim Saati programının canlı ...

Bir Cevap Yazın