fbpx
En Yakın Etkinlikler
stoakonferansi

Stoa Felsefesi “Doğayla Uyumlu Bir Yaşam” Konferansı

Aktiffelsefe Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Karadayı tarafından sunulan Stoa Felsefesi konferansında doğayla uyumlu bir yaşamın nasıl olabileceği üzerinde duruldu.

Konferanstan kısa notlar :

Stoacılar, doğa yasalarını araştıran ve doğruluğu bunlara uygun yaşamakta bulan filozoflardır. Doğaya, doğa yasalarına uygun bir hayat yaşamak ERDEMİ ve MUTLULUĞU getirir.

Bu felsefeyi benimseyen, çalışan ve yaşayan örnekler olan Stoacılar, M.Ö 3.yy’dan M.S 2.yy’a kadar tam 500 yıl geçerli olmuş pek çok filozof, devlet adamı, bilim adamının katıldığı büyük bir felsefe okuludur.

“Bir konuşma, bir okuma, yoğun bir düşünceye dalma nasıl yolcuların dikkatini dağıtırsa ve nasıl yolun sonuna yaklaştıklarının farkında olmadan varacakları yere vardıklarını görüverirlerse, aynı şekilde kendilerini işlerine kaptıran insanlar da, yaşam denilen bu aralıksız ve hızlı yolculuğun, uyur ya da uyanık, aynı adımlarla yaptığımız bu yolculuğun, ancak bitiminde farkına varırlar.” Seneca

“Binlerce yıl yaşayacakmışçasına davranma. Kaçınılmaz olanı yazgında taşımaktasın. Yaşadığın sürece, elinden geldiğince, iyilik insanı ol.”
Marcus Aurelius

stoakonferansi

Paylaş

Bakmak İsteyebilirsiniz...

56E3F744-68D0-4519-800C-6DB91E1DD37C

Dede Korkut Yılını Bamsı Beyrek ile Kutladık

21 Aralık 2019 Cumartesi akşamı, Aktiffelsefe Bursa Şubesinde Dede Korkut’un Bamsı Beyrek hikayesini tek perdelik ...

Bir Cevap Yazın