fbpx

Yaşam İçin El Kitabı – Epiktetos

Resim1

Günümüzde bizi çevreleyen maddi dünya yaşamımıza yön veriyor. İnsan olmak ve insan olarak ödevimizi yerine getirmek için her zaman bir farkındalığa ihtiyaç var. Yaşamın içinde sürüklenmeyi ya da bir yolda yürümeyi seçebiliriz. Epiktetos “seçebiliyorsan özgürsün demektir’” der. Farkındalığımız oluştukça doğru yanlış, beden ruh arasında seçim yapabiliriz. Bir yol seçtiğimizde yolumuzu hocalar aydınlatır. Kitaplar hocalara ulaşmamızda bizlere en büyük hediye. Özellikle filozofların kendi yaşamları içinde deneyimleyerek oluşan kitaplar altın kadar değerli.

Epiktetos’un “Yaşam İçin El Kitabı”, geçen yıllara rağmen hala rehberlik etmeyi sürdürüyor. Filozof felsefesini, öğretilerini kaleme almamış, ancak Nicopolis’teki okulundan bir öğrenci olan Flavius Arrianus, Epiktetos’un ders anlatımlarını temel alan sekiz kitap derlemiştir. Bu sekiz kitaptan geriye sadece dört tanesi kalmıştır. “Yaşam İçin El Kitabı” “Epiktetos’dan Altın Deyişler ve Düşünceler” alt başlığında yer aldığı gibi kitap iki bölümden oluşmaktadır. İki bölümde kısa öğretiler şeklinde oluşturulmuştur. Sade diliyle öğretiler yaşama yeni gözlerle bakmamızı sağlıyor ve bir yolda yürümemiz için bizlere cesaret veriyor.

Roma Stoasının önemli filozofları Hieropolisli (Frigyalı) köle Epiktetos (M.S.50-130) ve Roma imparatoru Marcus Aurelius (M.S.121-181). Köle ve imparator! Köleliği nasıl anlıyoruz? Epiktetos “Bugün karnınızı doyurduğunuzda, oturup yarın ne yiyeceğiniz hakkında endişeleniyorsunuz. Bu bir kölelik göstergesidir.” sözüyle nasıl köleleştiğimizi bize gösterir. Satın alınmış köle anlamına gelen “Epiktetos”un gerçek adı bilinmemektedir. Felsefeye olan ilgisiyle Epiktetos bir köle gibi değil kendisinin imparatoru olarak yaşamıştır. “Kim olduğunu, neden doğduğunu, neden sana tefekkür gücü bahşedilmiş olduğunu anlıyor musun?” sözü de içinde bulunduğumuz şartlar ne olursa olsun bunu bir fırsata çevirebileceğimizi gösterir. Epiktetos özgür bırakıldığında felsefeyle ilgilenir ve Roma’da dersler verir. Epiktetos, İmparator Domitianus’un filozofları Roma’dan kovuşunu da bir fırsata çevirir. Yunanistan’daki Nikopolis şehrine gider ve kendi okulunu kurar.

Epiktetos kendisine Sokrates ve Diogenes’i örnek almıştır. Kitapta Sokrates’in yaşadıklarından örnekler verir. Diogenes ve Kinik felsefesi Epiktetos’un düşüncelerinin aktarımında rol oynar. Roma dönemi ve Stoa felsefesinin ana dinamikleri bu kitapta yer alır.  Epiktetos ahlak ile ilgilenmiş ve özgürlük, dünya vatandaşlığı, evrensel kardeşlik gibi değerlere yer vererek Stoa felsefesini zenginleştirmiştir. “Felsefedeki ilk ve en gerekli konu, ilkelerin pratik bir şekilde uygulanmasıdır” diyen Epiktetos yaşamıyla örnek bir kişi olmuştur. Kitaptaki anlatım kuru ve cansız değildir. Epiktetos’un anlattıklarının yazılı hale getirilmiş olması da bunda etkendir. Epiktetos bizlerle konuşur gibi yargılamadan örneklerle düşüncelerini aktarır. Yer yer diyalogların yer alışı da eseri canlı kılar.

“İnsanlara iyilik mi yapmak istiyorsun? O zaman felsefenin, nasıl bir insanı ortaya çıkarabileceğini onlara kendi örneğinle göster ve önemsiz şeyleri yapmayı bırak” Epiktetos örnek kişiliğiyle iradesini nasıl kullanabildiğini gösterir. “Onun yaptığını değil, iradenizi doğaya uyumlu kılmak için sizin yapmanız gerekeni düşünün.” Seçimlerimizle özgürleşebiliriz. “Yaşam İçin El Kitabı” bir reçete gibi bize çözümler sunuyor. Ölümlü olandan sıyrılmak için irademizi güçlendirebilmeliyiz. Bunun için kitaplar aracılığıyla felsefe ve filozoflarla buluşabiliriz. Epiktetos’un kitabı yolunuzu aydınlatacaktır.

 

Bakmak İsteyebilirsiniz...

stoacilik-400x600

STOACILIK / JEAN BRUN

Jean Brun, bu kitapta Stoacı Okul – Stoacı Felsefe – Stoacı Bilgelik kurgusuyla okuyucuları derinleştirmeyi ...

Bir Cevap Yazın