En Yakın Etkinlikler

Dünya Etik Haftası Kutlu Olsun

WhatsApp Image 2019-05-26 at 21.54.07

Etik değerlerin hatırlanması amacıyla her yıl 25 Mayıs Dünya Etik Günü ve takip eden hafta Etik Haftası olarak kutlanmaktadır. Etik terimi Yunanca “karakter” anlamına gelen “ethos” sözcüğünden türemiştir. İnsani ve ahlaki değerlere dayanan bir kavramdır.

Çinli filozof Mencius “İnsanın doğası iyidir.” der. İnsan doğası gereği, eski uygarlıklardan bu yana doğru eylem kaygısı taşımıştır. Sürekli olarak iyi olan üzerine düşünmüş ve araştırma yapmıştır. Özellikle bir toplumda var olma çabası içerisinde, iyi ve kötünün ne olduğunun cevabını aramış gerek toplumsal gerekse bireysel ahlaki değerlere ters düşen eylemlerde doğruyu bulma zorunluluğu hissetmiştir.

Bugün gündelik hayatta, iş ve meslek alanlarında yaşanan uyuşmazlıkları ortadan kaldırmak için toplumların değer ve yargılarına göre hukuki, yazılı düzenlemeler yapılmıştır. Fakat doğru eyleme, birlikte yaşam döngüsü içerisinde her an ihtiyaç duyulmaktadır.

Kendini tanıma yolunda insan, önce kendi etik kodlarını yazmıştır. Ekonomik, toplumsal, coğrafi ya da siyasi sistemlerin etkisinden arınmış olarak doğru olanı bulma çabasıyla birlikte ‘etik’ evrensel bir anlam kazanmıştır.

Daha iyi bir dünyanın varlığı, bireylerin etik kavramını anlayabilmesi ve eylemlerine aktarımıyla mümkünse eğer, felsefeye ihtiyaç duyuyoruz demektir. Dünya Etik Gününüzü kutlarken, daha iyi bir birey, daha iyi bir dünya fikriyle hareket eden Aktiffelsefe/Gea ailesi olarak bizler, sizleri felsefeyle tanışmaya, kendinizi tanımaya ve iyi olanı aramaya davet ediyoruz.

 

”İnsan yaşamında üç önemli şey vardır: Birincisi iyi insan olmaktır, ikincisi iyi bir insan olmaktır, ve üçüncüsü iyi bir insan olmaktır”. Henry James

 

Bakmak İsteyebilirsiniz...

Konfüçyüs’ün Felsefesinde Düzen ve Etik

Konfüçyüs Bilgeliği Konferansımızı 13 Mayıs 2023 Cumartesi günü Tayfun Çuhadar’ın sunumuyla gerçekleştirdik. Konfüçyüs’ün yaşamını, içinde ...

Bir cevap yazın