En Yakın Etkinlikler

Tai Chi Chuan Atölyesi

”Günde iki kez Tai Chi Chuan yapan bir kimse, bir çocuğun esnekliğine, bir demircinin gücüne ve bir bilgenin ruhuna sahip olur.”
Çin Atasözü

Başlangıç Tarihi: Belirsiz

Doğunun en tanınmış sporu olan Tai Chi Chuan bir Çin “iç düzen sanatı” olup , günümüz insanının stresten ve hareketsizlikten kaynaklanan çeşitli rahatsızlıklarına iyi gelerek , vücuttaki enerji akışını düzenlemektedir.

Tai Chi Chuan’ı 7’den 70’e herkes kolaylıkla öğrenip hayat boyu uygulayabilir. Anlamı Gölge boksu olan Tai Chi Chuan görünürde bir dans ritüeline benzemesine karşın, aslında eski bir dövüş sanatı. Ana vatanı Çin olan bu spor, günümüzde batıda oldukça yaygın yapılmaktadır. Tamamlayıcı tıbbın büyük saygı duyduğu Tai Chi insanın fiziksel, enerjitik, duygusal, zihinsel ve ruhsal olmak üzere pek çok yönünü kapsar.

Tai Chi Chuan, uzakdoğu kökenli, binlerce yıllık bir iç düzen sanatıdır. Çin’de ortaya çıkmış bir hareketli meditasyon tekniği, bir bilgelik öğretisi ve savaş sanatıdır.

İçinde üç sistem barındırmaktadır : felsefesi, sağlığa etkisi ve kendini savunma.

Her yaş grubunca yapılabilecek özelliklerde, aşırı kas hareketleri ve rahat elbiseler olması dışında özel bir kıyafet gerektirmeyen bir disiplindir.

İçinde yer alan ve Chi Qong adı verilen nefes egzersizleri enerjimizin vücutta akıcı olarak dolaşımını ve sürekliliğini sağlamaya yardım eder. Bu sayede enerjinin daha verimli ve etkili kullanımını sağlar.

Belli bir ritm içinde yapılan döngüsel hareketleriyle fiziksel, enerjetik, psikolojik ve zihinsel yapının uyumlaştırılmasını sağlar. Aynı zamanda iç uyumun elde edilmesi yoluyla kişinin doğayla da uyum sağlamasını amaçlar.

1950’li yıllardan itibaren izlenebilmiş olarak dikkat bozukluğu, kronik yorgunluk, romatizmal hastalıklar, nörolojik rahatsızlıklar ve stresin etkilerini azaltmak gibi sağlığa olumlu etkileri bulgulanmıştır.

Tai Chi Chuan atölyemiz kapsamında Pekin stili 8’li form çalışması gerçekleştirilmektedir.

8 hafta sürecek olan TaiChi Chuan Atölyemizin aylık ücreti belirlenmedi.

EĞİTMEN: Elif ÇUHADAR
Yedi yaşından bu yana sporla ilgilenmektedir. İlkokul yıllarından itibaren ritmik jimnastikle uğraşmış daha sonraları uzun yıllar devam ettiği badmintonda çeşitli dereceler kazanmıştır. Bursa Teknik Üniversitesi Sosyoloji Yüksek Lisans mezunudur ve özel bir şirkette yöneticilik yapmaktadır. 2016’dan beri Aktiffelsefe Kültür Derneği’nde gönüllü faaliyetlere katılmakta ve seminerlere devam etmektedir. Aynı zamanda Tai Chi Chuan ve Qi Gong eğitimleri vermektedir.

Bilgi almak için arayabilirsiniz :0542 642 1611 (Whatsapp Hattı)

Başlangıç Tarihi: Belirsiz

Atölye Ücreti: Belirsiz

Ön kaydınızı gerçekleştirmek için aşağıda ki formu doldurmanız gereklidir.

Kayıt formuna yazdığınız e-posta adresinize gönderilen onay mailinizi kontrol etmeyi unutmayınız.

Atölyemiz için kontenjanımız dolmuştur, sonraki açılacak gruplara katılmak için aşağıdaki formu doldurarak ön kaydınızı oluşturabilirsiniz.

Not: Yeni açılacak gruplar için katılımcılara kayıt olma sırasına göre dönüş yapılmaktadır.

https://forms.office.com/r/YAhPGz5sB5

Bir cevap yazın