En Yakın Etkinlikler

Dünya Felsefe Günü’nüz Kutlu Olsun

2005 yılından bu yana, UNESCO’nun aldığı karar ile kasım ayının üçüncü Perşembe günü Dünya Felsefe Günü olarak kutlanmaktadır.

Felsefe, insanın var oluşundan bu yana süre gelen arayışı, bilgiye duyduğu aşk ve kendini tanıma çabasının bir sonucu olarak, insanlık tarihi kadar eski ve sözcük anlamlarına sığdırılamayacak kadar geniş çalışma alanlarına sahiptir.

Felsefe; günümüzde tartışma ortamları ile entelektüel sohbetlerin bir aracı olarak görülmektedir. Oysa entelektüel kapasiteleri arttırmak insanı yeterince iyi yapmamaktadır. İnsan, yaşadığı kalabalık toplumlar içerisinde, günlük yaşantısındaki koşturmaca ve telaş dört bir yanını sarmalamışken yalnızca hayatını kolaylaştıracak pratik yollar arar. Bu hız eylemlerindeki doğru arayışını unutturmaktadır. Yalnızca sonuçlara odaklı, yaşamsallığın öğrettiği tecrübelerden uzak, başarıların hazzını arzulayan, kendi benliğini ve doğanın bir parçası olduğunu unutmuş nesiller halini almaktadır. Başarılı sonuçlar geçici mutluluklar veya başarısızlıklar kalıcı mutsuzluklar yaratmaktan öteye geçmezler. İnsanın kendini tanıma yolunda bilgiye ve doğru eyleme duyduğu ihtiyaç açıktır. Bu ihtiyaç, insanoğlunun felsefeyle olan bağını gün yüzüne çıkarır niteliktedir.

Daha iyi bir birey, daha iyi bir dünya fikriyle hareket eden Aktiffelsefe-Gea olarak; sizleri felsefi ailemizin bir parçası olmaya davet eder, Dünya Felsefe Gününüzü kutlarız.

“Kendini bilmek, tüm bilgeliğin başlangıcıdır.” Aristoteles

Bakmak İsteyebilirsiniz...

Yılın İlk Konferansı “Eleştirel Düşünme”

Yılın İlk Konferansı “Eleştirel Düşünme” Aktiffelsefe Kültür Derneği Bursa Şubesi olarak 29.01.2024 Pazartesi akşamı Karaman ...

Bir cevap yazın