En Yakın Etkinlikler

Dünya Kitap Gününüz Kutlu Olsun!

Resim1“Özgür insan, okuyan insandır. Çünkü okuma, bilgisizliği ve kör inançları yenen tek güçtür.” Thomas Jefferson

Dünya Kitap Günü, UNESCO tarafından ilan edilen ve 1996 yılından beri 23 Nisan tarihinde kutlanan, kitabın ve okuma alışkanlığının öneminin dünya çapında vurgulandığı bir gün olmuştur. Dünya Kitap Günü’nde okumayı özendirmek; yayına, yayın hakkına, düşünce ve ifade özgürlüğüne saygıyı teşvik etmek; kitabın kültür alışverişini sağlayan, karşılıklı anlayış ve hoşgörüyü geliştiren niteliğiyle dünya barışına hizmet etmek gibi amaçlarla çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

Okumanın, mesleki yeterliliğe ulaşmaktan ziyade bireyin ahlaki ve entelektüel gelişimi için önem taşıdığı gerçeğini göz önüne aldığımızda, ülkemizdeki kitap okuma alışkanlıkları ile ilgili istatistiki bilgileri bizleri daha fazla ilgilendirir hale gelmektedir. TÜİK’in yaptığı bir araştırmanın sonuçlarına göre, 2013 yılında Türkiye’de kişi başına 7,1 kitap düştü. Araştırmada, MEB tarafından okullara ücretsiz dağıtılan ders kitapları da dahil olmak üzere yayınlanan toplam kitap sayısının nüfusa göre oranı dikkate alınmıştır. UNESCO tarafından yapılan başka bir araştırmaya göre ise Avrupa’da kitap okuma oranı %21 iken Türkiye’de bu oran sadece %0,01 (onbinde bir). Araştırma sonuçlarına göre, Türkiye, kitap okuma oranında dünya ülkeleri arasında 86’ncı sırada yer alıyor. Bir Japon bir yılda ortalama 25 kitap okurken, Türkiye’de 6 kişiye yılda 1 kitap düşüyor.

“Okuma alışkanlığı kazanmayanın öğretimi yarım kalmış demektir.” P.Pelaut

Farklı araştırmalar okuma alışkanlıklarımızla ilgili farklı sonuçlara varmaktadırlar, ancak şu da görünen bir gerçek ki, toplumumuzda kitap okuma, yerleşmiş bir alışkanlık olarak sıkça karşılaştığımız bir özellik değildir. Toplumların gelişmişlik düzeyleri ile doğru orantıya sahip kitap okuma alışkanlıklarını geliştirmeye, daha fazla kitap okumaya ihtiyacımız vardır.

Aktiffelsefe Bursa Şubesi’nde de kitap okuma ile ilgili hassasiyetlere dikkat çekmek amacıyla bir kitap okuma akşamı düzenleyeceğiz. 24 Nisan Perşembe akşamı saat 19:30’da gerçekleştireceğimiz “Benim Başucu Kitabım” etkinliğine herkesi davet ediyoruz. Etkinliğe, ilham alarak okuduğunuz başucu kitabınızı da getirerek katılabilirsiniz. Çeşitli ikramlar eşliğinde, kitabınızın sizin için önem taşıyan, ilham veren bir bölümünü okuyacak ve sohbet edeceğiz.

Bol okumalı günler dileriz.

Bakmak İsteyebilirsiniz...

Aktiffelsefe’den Felsefe ve Sağlık Sempozyumu

Aydınlanmış Bakış Açıları, Felsefe ile Güçlendirilmiş Sağlık Anlayışı 4. Felsefe ve Sağlık Sempozyumu 3 Haziran ...

Bir cevap yazın