En Yakın Etkinlikler

Hiroşima’yı Anma Günü Origami Etkinliği

6 Ağustos Barış Günü kapsamında, 4 Ağustos Pazar 13.00’te hep birlikte Hiroşima’ya atılan atom bombasının 74. yılı anısına kağıttan turna kuşu katlıyoruz.

*7 yaş ve üzeri herkes davetlidir. (7 yaştan küçük çocuklar, velileri ile birlikte katılabilir.)
*Etkinlik başlangıç saati 13:00 olup, yaklaşık 1 saat sürecektir.
*Ücretsizdir. ( Kağıtlar tarafımızdan temin edilecektir. )
*Katılım için aşağıda bulunan kayıt formunu doldurmanız yeterlidir.

[contact-form-7 404 "Bulunamadı"] Sadako Sasaki ,Hiroşimalı binlerce küçük kızdan biridir. 1945’te ABD’nin atom bombası Hiroşima’daki evlerinin bir mil uzağında patladığında henüz iki yaşındaymış. Yaralanmamış, hastalanmamış. Okuluna gidiyormuş. Ancak 12 yaşına geldiğinde birdenbire hastalanmış. Doktorlar, Sadako’ya ‘atom bombası hastalığı’ adı verilen kan kanseri teşhisi koyduğunda; uzun yaşamı, umudu, şansı ve mutluluğu simgeleyen turnaların efsanesi canlanmış yeniden.
‘Kâğıttan Bin Turna Kuşu’ efsanesine göre, hasta birisi eğer kâğıttan 1000 adet turna kuşu yaparsa, tanrılar bu kişinin dileğini yerine getirecek ve onu sağlığına kavuşturacaktır. Bunun üzerine Sadako, hastalığını cesaretle karşılayıp, kâğıt turnaları katlamaya koyulmuş. Katlarken de konuşmuş turnalarıyla:
“Kanatlarınıza ‘barış’ yazacağım. Böylece tüm dünyada uçabileceksiniz.”
Ancak bu küçük Japon kızın kısacık yaşamı 1000 turnayı katlamaya yetmez. 25 Ekim 1955 günü 644 kâğıttan turnayı, 645’e tamamlayamadan ölür. Arkadaşları, eksik kalan 356 turnayı katlayıp onunla birlikte gömerler. O günden bu yana turna kuşu barışın ve nükleer silahsızlanmanın simgesi olur. Arkadaşları Sadako’nun ve atom bombasından ölen bütün çocukların anısına bir anıt hayal etmeye başlarlar. Gençler ülkenin her yanında bu proje için para toplar. Sonunda hayalleri gerçek olur ve 1958’de Hiroşima’da Barış Parkı’nda Sadako’nun anıtı törenle açılır. O günden bu yana her yıl Barış Günü olan 6 Ağustos’ta dünyanın dört bir yanından çocuklar yaptıkları kâğıttan bin turna kuşunu Sadako’nun Hiroşima’daki anıtına gönderirler. Çünkü Sadako’nun anıtındaki yalvarış, aynı zamanda tüm çocukların ortak duygusudur:
“Bu bizim duamız, dünyada barış istiyoruz.”

Bakmak İsteyebilirsiniz...

Doğa Bizim İçin Değildir, O Bizim Parçamızdır…

01 Nisan Cuma akşamı Mitoloji Konferans Dizimizin bir parçası olan Kızılderili Mitolojisi Konferansımızı gerçekleştirdik. Kuzey ...

Bir cevap yazın