En Yakın Etkinlikler

Kurtlarla Koşan Kadınlar; Cesaret ve Yaratıcı Gücün Keşfine Yolculuk

Dünya Kadınlar Günü kapsamında planlanan konferansımızı 9 Şubat 2020 Pazartesi akşamı Aktiffelsefe Bursa Şubesinde, yoğun bir katılımla gerçekleştirdik. Konuşmacı Elif Öztürk’ün sunumu ve “Kurtlarla Koşan Kadınlar” kitabından aldığımız ilhamla Vahşi Kadın’ı keşfe çıktık.

Kitabın yazarı Clarissa Pinkola Estes, bir şair ve psikanalist. O, Latin geleneğinde eski öyküleri toplayıp saklayan kişi anlamına gelen ‘cantadora’ olarak da tanınan bir kadın. Sevgili Cantadora’nın kimi çok bildik farklı kültürlerden masallarında, kadın olarak, bireysel ve toplumsal travmalarla baş etmek için sahip olduğumuz, üstü her dönemde çeşitli nedenlerle örtülmüş ve unutulmuş zengin içsel potansiyelimizin izlerine rastladık. Yazarın, kurtlar ve kadınlar arasında vahşilikleri, zerafetleri ve içinde yaşadıkları topluluğun üyelerine duydukları bağlılık açısından kurduğu psişik bağın, tam da o vahşi kadını, doğayla bağını kopartmamış ve seçimlerini yaparken içindeki bilge sesi temel alan kadını tanımladığını artık biliyoruz.
Kadına gücünü fark edebilmesi için doğal ve uygulanabilir pek çok yöntem sunuluyor kitapta. Yolunda yürürken kadınların yapması gereken ilk şeyin içlerindeki doğal ve vahşi sesi keşfetmek olduğu, kitabın en net mesajı. Deniliyor ki böylece kadınlara yaratıcılık ve gücün kapıları açılacaktır.
Tüm kadınların içindeki vahşi benliğe kulak vermesi dileğiyle! Vahşi benliğini ortaya çıkarmak isteyenlere iyi okumalar…

Konferansımıza katılan tüm katılımcılarımıza, güzel aktarımı için Elif Öztürk’e ve destekleri için gönüllülerimize teşekkür ederiz. Gelecekte yeni konferans, etkinlik ve felsefe seminerlerinde buluşmayı diliyoruz.

“İnsanlar binlerce yıldan bu yana, zor öğrenilen bilgileri edinmek ve sınırsız olasılıklar içeren düşler kurmak için büyük ateşlerin çevresinde oturmuşlardır. Günümüz dünyasında bu bilgelik yalnızca ‘gerçekler’le sınırlanmıştır. Estés, kitabında bu bilgelik ateşini yeniden yakıyor, hepimiz için.”
Gloria Steinem

 

Bakmak İsteyebilirsiniz...

Theseus’un Zaferi…

Theseus ve Labirent konulu konferansımızı 03 Haziran 2023 tarihinde İremnur Türk’ün sunumuyla, Aktiffelsefe Kültür Derneği ...

Bir cevap yazın