En Yakın Etkinlikler

Turnalar Dünya Barışı İçin Kanat Açtı

5 Ağustos Pazar günü Aktiffelsefe Bursa’da 6 Ağustos Dünya Barış Günü Etkinlikleri kapsamında Hiroşima’da yaşamını yitiren ve zarar görenler anıldı.

Origami eğitmeni Ömer Yılmaz İnci ve Hiroşimalı üyemiz Tamao Kajimoto duygulu konuşmalarında dünya barışı fikrine ve insanların kardeşliğine dikkat çekti.

Turna kuşu katlayarak devam eden etkinlik katılımcıların yoğun ilgisiyle gerçekleştirildi.

‘Barış turnaları’mız, Hiroşima’ya atılan atom bombasının 73. yıldönümü anısına, Children’s Peace Monument’a (Çocukların Barış Anıtı) konmak üzere Japonya’ya gönderilecektir.

Gelecek etkinliklerimizde sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyacağız. Hepinizi bu büyük felsefi ailenin bir parçası olmaya davet ediyoruz.

Anlamlı etkinlikten bazı kareler ve ‘barış turnaları’nın hikayesiyle sizleri başbaşa bırakıyoruz.

Barış turnalarının hikayesi:

Sadako Sasaki, Hiroşimalı binlerce küçük kızdan biridir. 1945’te ABD’nin atom bombası Hiroşima’daki evlerinin bir mil uzağında patladığında henüz iki yaşındaymış. Yaralanmamış, hastalanmamış. Okuluna gidiyormuş. Ancak 12 yaşına geldiğinde birdenbire hastalanmış. Doktorlar, Sadako’ya ‘atom bombası hastalığı’ adı verilen kan kanseri teşhisi koyduğunda; uzun yaşamı, umudu, şansı ve mutluluğu simgeleyen turnaların efsanesi canlanmış yeniden.

‘Kâğıttan Bin Turna Kuşu’ efsanesine göre, hasta birisi eğer kâğıttan 1000 adet turna kuşu yaparsa, tanrılar bu kişinin dileğini yerine getirecek ve onu sağlığına kavuşturacaktır.

Bunun üzerine Sadako, hastalığını cesaretle karşılayıp, kâğıt turnaları katlamaya koyulmuş. Katlarken de konuşmuş turnalarıyla:

“Kanatlarınıza ‘barış’ yazacağım. Böylece tüm dünyada uçabileceksiniz.”

Ancak bu küçük Japon kızın kısacık yaşamı 1000 turnayı katlamaya yetmez. 25 Ekim 1955 günü 644 kâğıttan turnayı, 645’e tamamlayamadan ölür. Arkadaşları, eksik kalan 356 turnayı katlayıp onunla birlikte gömerler. O günden bu yana turna kuşu barışın ve nükleer silahsızlanmanın simgesi olur.

Arkadaşları Sadako’nun ve atom bombasından ölen bütün çocukların anısına bir anıt hayal etmeye başlarlar. Gençler ülkenin her yanında bu proje için para toplar. Sonunda hayalleri gerçek olur ve 1958’de Hiroşima’da Barış Parkı’nda Sadako’nun anıtı törenle açılır.

O günden bu yana her yıl Barış Günü olan 6 Ağustos’ta dünyanın dört bir yanından çocuklar yaptıkları kâğıttan bin turna kuşunu Sadako’nun Hiroşima’daki anıtına gönderirler.

Sadako’nun anıtındaki yalvarış, aynı zamanda tüm çocukların ortak duygusudur:

“Bu bizim duamız, dünyada barış istiyoruz.”

FCF36B8C-C78A-494F-92DC-731CAAA4E64D
B2617977-19CC-429F-B6EF-38AF33FB1215

 

Bakmak İsteyebilirsiniz...

Mutluluğun Sırrı Özgürlükte Saklı!

Aktiffelsefe Kültür Derneği Bursa Şubesi olarak 28.03.2024 Perşembe akşamı Karaman Dernekler Yerleşkesi’nde “Özgürce Düşünmek” konulu ...

Bir cevap yazın