En Yakın Etkinlikler

Swami Vivekananda

1863-1902 yılları arasında sürdürdüğü kısa yaşamına önemli çalışma ve etkileri sığdırmıştır. Asıl ismi Narendranath Datta’dır. 1887’de dünyadan el etek çekme kararı verdiğinde Swami Vivekananda ismini alır.

Hocası, Sri Ramakrişna’nın ölümünden sonra Hindistanın çeşitli bölgelerini dolaşır. Farklı mezhepleri, dinleri ve felsefeleri araştırır. Hindistan’ın çeşitliliği içinde Vivekananda, karşılaştığı tüm dinlerdeki ve felsefelerdeki incelikleri, benzerlikleri görmeye ve anlamaya başlar.

ABD’de Dünya Dinleri Parlamentosu’na katılır ve orada herkesi etkileyen bir konuşma yapar. O, nehrin farklı yerlerde doğup aynı denize ulaşması gibi, farklı dinlerde doğan insanların da sonunda aynı Tanrı’ya gittiklerini söylüyordu. Ana amacı dinsel temalardan uzaklaştırılmış saf Hint Vedanta felsefesini ve yogayı anlatmak olan Vedanta Topluluğu’nu kurdu.

Swami Vivekananda 1902 yılında sadece 39 yaşındayken dünya hayatına veda eder. En önemli özelliği Hint felsefesini ve Yogayı batıya taşıyan ilk kişi olmasıdır. Günümüzde bilinen bütün gurular ve ekoller Vivekananda’nın batıya açmış olduğu bu yoldan gitmiştir. Hindistan’da vatansever bir aziz olarak kabul gören Vivekananda’nın doğum günü olan 12 Ocak 1985’ten bu yana “National Youth Day” olarak her sene kutlanır.

Bir cevap yazın