En Yakın Etkinlikler

İSİS VE OSİRİS / PLUTARK

“Gerçeğin araştırılması Tanrı’nın isteğidir.”  Plutark

Gerçeği araştırmak isteyen herkesin mitoloji ve mitolojik eserlere ilgi duyması, bir şekilde kendisini binlerce yıl öncesinin öykülerinde bulması kaçınılmazdır. Hele de bu anlatı ve öykülerdeki sembollerin derin gizemleri barındırdığını keşfetmişseniz, ilgi ve merakınız büyük bir tutkuya dönüşebilir.

Dünya’da en çok Yunan mitolojisi bilinmekle birlikte Yunanlıların bu mitleri Mısırlılardan aldıkları göz önünde bulundurulursa Mısır mitolojisine kayıtsız kalmak mümkün olmamaktadır.

Mestruis Plutarkhos Delfi’nin yaklaşık 35 km doğusunda bulunan Chaeronea, Boeotia Yunanistan’da iyi bir ailede dünyaya gelmiştir.

Kitabın hazırlık bilgileri kısmında Mario Meunier; Plutark’ı, düşüncelerini ve o dönemin insanlarının bilgeliklerini açık bir şekilde ifade etmiş.

Plutark, sembolleri ve öyküleri anlatırken bunların ayrı halklar için değişik adlar alsalar bile tüm insanlığa ait olduğunu anlamamızı bir kez daha sağlıyor. Plutark, bu eserinde de hem felsefenin derinliğini hissettiriyor hem de edebiyat tadı bırakıyor okuyucuda. Aşağıdaki alıntı biraz da olsa bir fikir verecektir:

“… İnsanların ruhları bu dünyada bedenle ilişkiler içinde ve tutkulara bağımlı olduğu sürece Tanrı’yla hiçbir bağlantıdan yararlanamazlar. Ancak olanak verildiği oranda, felsefe aracılığıyla ve belirsiz bir düş görürcesine algılarının aydınlanmasından yarar görürler. Ama ruhlar bağlarından kurtulup yeryüzünün tersine, özdeksel olmayan, gözle görülmeyen, tutkular karmaşasının ötesinde, arı bir mekana kavuşunca aynı Tanrı onların amiri ve kralı haline gelir.”

Günümüzün oldukça materyalize olmuş, etik değerlerin gittikçe önemini yitirmiş dünyasında, Tanrılara bizlerden daha yakın yaşamış insanların dünyasına felsefi ve ruhsal yolculuk yapmak isteyenler için harika bir eser. Kitabı okuduktan sonra Plutark’ı okumamış olmanın büyük bir eksiklik olduğunu düşünebilirsiniz. Sizlerin de kitabı okuduktan sonra sembollerin gizemleri arasında yolculuk yapmaktan mutluluk duymanız ve ortak ruhtan kaynaklanan ışığın sizin ruhunuzda da bir aydınlık oluşturması dileklerimizle.

İSİS VE OSİRİS / PLUTARK Kitap tanıtımı
İSİS VE OSİRİS / PLUTARK

 

Bakmak İsteyebilirsiniz...

SPARTA / DUYGU ALKAN

M.Ö.10. ve M.S.4. yüzyıllar arasında var olan Sparta şehir devleti, Antik Yunan dönemindeki en önemli ...

Bir cevap yazın