En Yakın Etkinlikler

Rönesans’ın Ruhu – Fernand Schwarz, Isabella Ohmann

İnsanın olağanüstü karakteri, düzenlenmiş bir evrenin merkezindeki eşsiz yerinden kaynaklanır.
Her şeyi tersine çevirebilir ve harap edebilir; aynı şekilde, özgürleştirici bir şekil değiştirmede her şeyin kefaretini öder. Onun insanlığı başlangıçta verilmez. Onu, kendisi için oluşturmak zorundadır. Bu ise bir seçim ve çabadır. İyiyi ya da kötüyü seçebilir. İnsan, sınırsız özgürlüğünden sorumludur.

Rönesans, yaklaşık iki yüzyıl boyunca akıl ve hayal gücü, felsefi ile mistik olan, düşünce dünyası ile pratik hayat, bireysel özgürlük ile evrensel kurallar arasında hassas bir denge kurma konusunda başarılı olmuştur. Aslında Rönesans, Pico della Mirandola’nın Kabala üzerine yaptığı orijinal çalışmanın da eklendiği Marsilio Ficino tarafından tercüme edilen antik metinler grubunun yeniden keşfedilişinin üzerine temellenmektedir.

Bu dönem, Hümanizm Felsefesine zemin hazırlayarak Ortaçağ’da baskın olan dini umut ikliminden, insanın mantığı; farklı bir duygu, düşünce yoluyla ve dünyadaki yerinin değişik bir farkındalığı ile kendi saygınlığını keşfetmeye yönelmiştir. Rönesans, Hümanizm, Rönesans’ta Sanat Felsefesi, Bilim ve Maji, Din, Hümanizmin Politik Felsefesi ve Rönesans’ın Bugünle İlişkisi alt başlıklarıyla Rönesans’ı tetikleyen etkenleri ve bu döneme damgasını vurmuş filozof, yazar, sanatçı ve bilim adamlarının katkılarını, mücadelelerini ve acılarını yalın bir şekilde ortaya koyan ve bu ruhu bizlere etkileyici bir anlatımla aktarmayı başarabilen, Türkçe çevirisiyle dikkat çeken, felsefeye ilgi duyan herkes için okunması gereken gerçek bir kaynak kitap, Rönesans’ın Ruhu…

Yazarın Kütüphanemizde Bulunan Diğer Kitapları:

  • Kadim Bilgeliğin Yeniden Keşfi – Fernand Schwarz
  • Maat ve Eski Mısır’a Dair – Fernand Schwarz –  Tanıtım yazısı için tıklayın
  • Mısır Simge Bilimi – Fernand Schwarz

Rönesans İle İlgili Kütüphanemizde Bulunan Diğer Kitaplar:

  • Rönesans – Jues Michelet

Kütüphanemiz : https://aktiffelsefebursa.org/giordano-bruno-kutuphanesi/

 

Bakmak İsteyebilirsiniz...

SPARTA / DUYGU ALKAN

M.Ö.10. ve M.S.4. yüzyıllar arasında var olan Sparta şehir devleti, Antik Yunan dönemindeki en önemli ...

Bir cevap yazın