En Yakın Etkinlikler

A’MÂK-I HAYÂL; HAYALİN DERİNLİKLERİ

Şehbenderzade Filibeli Ahmed Hilmi Efendi’ye ait eser Osmanlı edebiyatındaki nadir fantastik romanlardandır. Eserin Yazarı Ahmed Hilmi Efendi mizah, sanat, edebiyat, hikmet ve felsefe alanlarında yaptığı çalışmalarla tanınır. Doğru olduğuna inandığı şeyleri dile getirmekten hiçbir zaman çekinmeyen Ahmed Hilmi, bu özelliği nedeniyle ömrünün büyük bir kısmını sürgünde geçirmiştir.

Kitabın başkahramanı olan Ahmed Raci, hakikat arayışında olan eğitimli bir adamdır. Bu arayışı birçok mecrada sürdürdüğü halde aldığı cevaplardan tatmin olmaz ve bir müddet çözümü içkide ve eğlencede arar. Ne dinin ne bilimin ne kimi ruhçu öğretilerin ne de zevk ve sefanın, kendisini bir sonuca götürmediğini fark eden Raci büyük bir çözümsüzlük içinde avarece dolaşmaktadır.

Bir akşam, yaşadığı semtteki mezarlığın her zaman kapalı duran kapısının aralık olduğunu görür. İçinde uyanan merakla içeriye girer. Mezarlıktaki küçük bir kulübede yaşayan Aynalı Baba isimli garip şahısla tanışmış olur böylece.

Aynalı Baba ve Raci’nin sohbetlerine ortak olmak, Aynalı Baba’nın üflediği neyin sesiyle ve Aynalı’nın söylediği gazellerle hayal âlemlerinde bir yolculuğa çıkmak isterseniz eğer; aralık duran kapıdan girmeniz; kitabın kapağını aralamanız yeterli. Masallardan destanlara, destanlardan mitoslara; hayalin derinliklerine ve hep kendinizden kendi hakikatinize doğru olan bir yolculuk…

Âlemde meşhut olan bu devran
Tekâmül içindir kemale doğru
Her nokta cevval her zerre raksan
Uçup giderler visale doğru

Ekvan, insan koşup giderler
Tutulmaz, kapılmaz hayale doğru
İnsan ise gel matlubu anla
Yorulma, gitme celale doğru

Ufk-ı ezelde doğan bir güneş
Gider mi acep zevale doğru
İfate etme kıymetli vakti
Çevir yüzünü cemale doğru

Bakmak İsteyebilirsiniz...

SPARTA / DUYGU ALKAN

M.Ö.10. ve M.S.4. yüzyıllar arasında var olan Sparta şehir devleti, Antik Yunan dönemindeki en önemli ...

Bir cevap yazın