En Yakın Etkinlikler

Hayatınızı Değiştirebilecek 10 Felsefi Roman

 1- Işık Taşı Serisi – Christian Jacq

k 1 k 2 k 3 k 4

Tüm dünya piramitler, tapınaklar, mezarlar, heykeller veya resimler gibi Mısır sanatının başyapıtlarına hayranlık duyar. Tinsel ve büyüleyici gücüyle kalbimizin derinliklerine işleyen bu harikaları acaba kim yaratmıştır? Vasıfsız işçiler veya köleler topluluğu değil tabii ki…

Christian Jacq, Antik Mısır tarihine ışık tuttuğu romanlarında, derin Mısır gizemlerine giriş yaparak bize antik zamanların bilgeliğini aktarmaktadır.

 

2- Sofi’nin Dünyası – Jostein Gaarder

sofi

15. doğum gününde “Kimsin?” sorusunun yazılı olduğu bir mektup alan Sofi, bütün felsefe tarihinde sorulmuş soru ve cevapların irdelendiği bir kendini tanıma macerasına çekilir.

Özellikle gençliğe yönelik kitaplarıyla tanınan Norveçli bir felsefe öğretmeni olan Jostein Gaarder, bu romanında felsefe tarihini eğlenceli bir kurgu ile aktarmaktadır.

 

3- Hay Bin Yakzan – İbn Sina/ İbn Tufeyl

ibnsina

İslam dünyasının ilk felsefi romanı olarak nitelenen kitap, insan eli değmemiş bir tabiat parçasında sosyo-kültürel şartlandırmalardan uzak bir insanın tek başına bir adada tecrübe ettiği ruh ve düşünce gelişimini anlatmaktadır. Kitap, bir anlamda Daniel Defoe’nin “Robinson Crusoe” romanıyla benzerlikler göstermektedir.

 

4- Simyacı – Jorge Angel Livraga

Simyacı

Hermetik kardeşliğin bir üyesi, genç bir simyacı olan Pablo Simon, ortaçağın karanlığında, engizisyonun baskısı altında, çağların bilgeliğini korumak ve hocasının aşk mesajını yaşatmak için mücadele vermektedir. Engizisyondan kaçmak zorunda olan Simon, Doğu’ya doğru yolculuğa çıkar. Hindistan’da gizli bilimin anahtarını bulur, aynı zamanda öğretilerini takip ettiği Giordano Bruno ile karşılaşır. Bruno’nun engizisyon tarafından mahkum edilmesi ise Pablo Simon için ağır bir sınav olacaktır.

 

5- Atlantis’in Son Prensi Ankor – Jorge Angel Livraga

ankor

Günümüzden yaklaşık on bir bin beş yüz yıl önce yaşamış olan Ankor isimli Atlantis prensinin kendini gerçekleştirme serüvenine tanık olduğumuz bu kitap aslında, nereden gelip nereye gittiğini soran, düşünceyle eylemi buluşturup bilgeliğe doğru yol almak isteyen tüm insanların yaşam hikâyesini anlatmaktadır. Kadim öğretiyle tanışıp onu yaşamaya ve bunu gelecek nesillere aktarmak için zincirin bir halkası olmaya söz vermiş Ankor olarak bedenleştirilen romanın kahramanı, aslında her birimizin içinde varlık gösteren ancak uyanmayı bekleyen filozoftur.

 

6- Siddharta – Herman Hesse

siddharta

Nobel Edebiyat ödülü sahibi Herman Hesse’in en önemli eserlerinden biri olan Siddharta, Buda olarak bildiğimiz Siddharta Gautama’nın hayatını konu almaktadır. Budizmin ezoterik (içrek) yönlerinin işlendiği kitap, şiirsel uslübu ile edebi açıdan da dikkat çekmektedir. Herman Hesse, Siddharta için şöyle diyor: “Bu kitapta, tüm dinlerde, insanların benimsediği tüm inanış biçimlerinde ortak olan yanı, tüm ulusal ayrımları aşan, tüm ırkların, tüm bireylerin benimseyebileceği şeyi yakalamaya çalıştım.”

 

7- Bir Çift Yürek – Marlo Morgan

Bir_cift_Yurek

Amerikalı bir kadının Avustralya’da aborjinlerin arasında yaşadığı ruhsal yolculuğun bir öyküsüdür. Yazar, kitabında binlerce yıllık aborjin kültür ve geleneğinin derin bilgeliğini aktarmak istemiştir. Zamanın derinliklerinden gelen güçlü mesajı ile aborjin bilgeliği, materyalist değerlerin içinde boğulan çağdaş insana, tüm varlıkların aynı evrensel  birliğin bir parçası olduğunu hatırlatarak ona ihtiyaç duyduğu çözümü sunmaktadır.

 

8- Ateş Geçitleri – Steven Pressfield

ates_gecitleri

Kitap, Spartalı bir askerin gözünden Termopylae Muharebesi’nı anlatan tarihi bir romandır. Aynı zamanda iyi bilinen Üç yüz Spartalı’nın da hikayesidir. Köklü bir geleneğe sahip Sparta toplumunun yaşam felsefesinin aktarıldığı romanda, cesaret ve fedakarlık temaları işlenmektedir. Gerçek bir savaşçının ve liderin vasıflarının nasıl olması gerektiği anlatılmaktadır.

 

9- Don Kişot – Miguel de Cervantes

don-kisot-miguel-de-cervantes

Şövalyelik kitapları okuyan ve kahramanların hayatlarından etkilenen yoksul Don Kişot, onlar gibi macera aramak, “devletin iyiliği” için, “mutsuz insanlara yardım etmek”, “insanlığın baştan çıkmasını önlemek” ve “adaleti kurmak” için gezgin şövalye olmaya karar verir. Cılız atı Rosinante, silah arkadaşı Sancho Panza ile birlikte, yel değirmenlerine karşı amansız bir savaş veren Don Kişot, hayalindeki aşkı Dulcinea’ya kavuşmanın özlemi içinde maceradan maceraya koşar. Yazarın ironik bir dille yazdığı, kahramanının gerçek bir şövalye değil de kendini şövalye zanneden biri gibi aktarıldığı hikayede, aslında yitirilen değerlerin, şövalyelik ve onur yasalarının yerine gittikçe materyalist anlayışın daha fazla hakim olması eleştirilmektedir.

 

10- Gülün Adı – Umberto Eco

gulun_adi

Bologna Üniversitesinde profesör, filozof, tarihçi, estetikçi ve Orta Çağ uzmanı olan Umberto Eco, Orta Çağ’da geçen, Hıristiyanlık düşüncesini tartışan tarihsel bir roman yazmıştır. Romanda, Papa ile İmparator arasında atama yetkisi savaşı, Hıristiyan tarikatlar arası görüş ayrılıkları, cinayetler, bir manastır ve etrafında gelişen olaylar aktarılmaktadır. Tam anlamıyla ve her bakımdan ortaçağ dünyasını yansıtmakla birlikte “Gülün Adı” kesinlikle çağdaş bir roman; çağdaş romana yepyeni ve uzun soluk getiren özgün bir romandır.

Bakmak İsteyebilirsiniz...

SPARTA / DUYGU ALKAN

M.Ö.10. ve M.S.4. yüzyıllar arasında var olan Sparta şehir devleti, Antik Yunan dönemindeki en önemli ...

Bir cevap yazın