En Yakın Etkinlikler

Simyacı – Jorge Angel Livraga

Özgürlüğü Öldüren Engizisyon

Kitap, simyaya kendini adamış bir bilim adamı olan Pablo Simon ‘un, Engizisyon terörüne karşı bilgeliği korumak ve yaşatmak üzere kurulmuş olan Hermetik Kardeşlik’le tanışmasıyla başlar. Laboratuvarında elementler ve bileşikler üzerinde çalışırken ‘Sanki bu madde büyük bir ruhmuş gibi kendi içinde binlerce kristale ayrılıyor. Sonra bunlar yine birleşip ana maddeye dönüşüyor ve bu süreç böyle devam edip gidiyor. Ta ki katışıksız saydam tek bir sıvı kalıncaya kadar’ sonucuna varan bir kişinin de Bilgelik Kardeşliğiyle tanışması şaşırtıcı olmasa gerek.

Engizisyon ve Loca üyelerinin baskısıyla Doğuya yolculuğa çıkmak zorunda kalır. Kendi bilgelik yolunda çok şeyler öğrenen Pablo Simon, hep rüyalarında birisini beklediğini görür ve bunu ruhunda hisseder. Bu kişi kilisenin dogmalarına tehdit oluşturan batılı filozof Giordano Bruno’dur.

Pablo Simon, Giordano Bruno sayesinde asıl görevini yeniden hatırlar ve tekrar Avrupa’ya döner. Giordano Bruno’nun mahkum edilmesi üzerine kontrol etmeyi öğrendiği nefret ve öfke duygularına engel olamaz, Pablo Simon. Giordano Bruno’yu kaçırmaya kalkışır.

Giordano Bruno’nun, ’Eğer engizisyoncuların yöntemlerini kullanır; bizde onlar gibi şiddet ve hileye başvurursak, er ya da geç onlar gibi oluruz’ sözüyle kendine gelir, kendini arındırır. Engizisyon mahkemesi tarafından bir çok filozof gibi yakılarak öldürülen Giordano Bruno, ‘Piombi denilen bu yerde gömdükleri ben değilim, gelecek yüzyıllarda yeşerecek olan mütevazı bir felsefe tohumudur’ diyerek bilgeliğini özetlemiştir.

Simyacı "Özgürlüğü Öldüren Engizisyon" - Jorge Angel Livraga
Simyacı “Özgürlüğü Öldüren Engizisyon” – Jorge Angel Livraga

 

Yazarın kütüphanemizde Bulunan Diğer Kitapları:

Kütüphanemiz : https://aktiffelsefebursa.org/giordano-bruno-kutuphanesi/

Yazar Jorge Angel Livraga hakkında bilgi için tıklayın.

 

 

Bakmak İsteyebilirsiniz...

SPARTA / DUYGU ALKAN

M.Ö.10. ve M.S.4. yüzyıllar arasında var olan Sparta şehir devleti, Antik Yunan dönemindeki en önemli ...

Bir cevap yazın