En Yakın Etkinlikler

Teb – Jorge Angel Livraga

Mısır, daima gizemler ülkesi olmuştur. Bu gizi aralamak için yapılan her yeni keşif, yeni soruların kapısını açmaya devam etmektedir. Bilimin ışığında çözülemeyen sorulara Jorge Angel Livraga, felsefi bir yaklaşımla yanıtlar arıyor. Önyargıların yarattığı sisin ardına gizlenen Antik Mısır’ın en önemli şehri TEB’in anlatıldığı kitap görmeye hazır gözlere sesleniyor.

Jorge Angel Livraga giriş dışında 10 bölümden oluşan kitabına Michalowsky ve öğrencilerinin hazırladığı Kronolojik Tablo’yla başlıyor. Prof. Livraga, bilimin bize sunduğu bu kronolojideki boşlukları aktararak bizleri ‘Öteki Tarih”le buluşturuyor. Resmi tarihin kabul ettiği bilgilerdeki boşluğun nedenlerini aktarırken, Platon’un söylediklerini referans alıyor. “Atlantis’in son kalıntısı, Platon’un da tarif ettiği ve görünüşe göre dünyanın başka yerlerinde de kolonileri bulunan Poseidonis Adası olarak çıkar karşımıza… Buranın ileri düzeydeki kültür ve uygarlığı, şimdikinden çok daha kısa olan ve deltasız olarak akan Nil’in, bugünkü Asyut yakınlarında ve Gizeh yaylası olarak tanıdığımız yörenin kutsal bir ada gibi içinden yükseldiği ve artık yok olmuş Sahra Denizi’ne aktığı Yukarı Mısır’da kök salar.”(sf.35)

Atlantisliler, Teb yöresinde Nil’in her iki kıyısında da iki büyük odak noktası geliştirirler. Kıyılardan biri canlılar diğeri ölüler için ayrılmıştır. “Deneyüstü bir birlik, iki Teb’i birbirini tamamlayıcı bir ahenk içinde birleştirmekteydi.”(sf.63)

Zamanın oynadığı oyunlarla Mısır, tümüyle bir bilmeceye dönüşmüştür. Jorge Angel Livraga, geçmişten bugüne tarihsel verilerle bilmecenin eksik yanlarının nasıl oluştuğunu anlatıyor. Kitapta Mısır’la ilgili tarihi bilgiler yanında Antik Mısır’ın metafizik, dini ve felsefi yönlerinin anlatıldığı “Çokluğun Ardındaki Teklik” , “İnsanın İç Yapısındaki ve Doğasındaki Gizem” , “Lahitlerin Okült Anlamları” gibi bölümler de yer alıyor.

“Belki de her şey kaybedilmiş değildir ve gelecekte daha az kirlenmiş bir dünyada bir kez daha tinsel bir macera yaşanabilir. Teb fiziksel bir mekan değildir; Teb bir bilinç halidir.”(sf.154)

teb

Yazarın kütüphanemizde Bulunan Diğer Kitapları:

Yazar Jorge Angel Livraga hakkında bilgi için tıklayın.

 

Mısır İle İlgili Kütüphanemizde Bulunan Diğer Kitaplar:

 • Eski Mısır Şiiri – Talat S.Halman
 • Mezopotamya ve Eski Mısır – Altay Gündüz
 • Mısır – Ersal Yavi-Necla Y.Yavi
 • Mısır Simge Bilimi – Fernand Schwarz
 • Mısır ve Antik Yakındoğu’nun Kültür Tarihi – Egon Friedell
 • Mısır Bilimine Giriş – Erik Hornung
 • Mısır’da Ölüm Sonrası Fikri – E.A.Wallis Budge
 • Mısırın Ölüler Kitabı – Albert Crampdor
 • Mısırlı Champollion – Christian Jacq
 • Rozetta Taşı ve Antik Mısırın Yeniden Doğuşu – John Ray
 • Maat ve Eski Mısır’a Dair – Fernard Schwarz –  Tanıtım yazısı için tıklayın

Kütüphanemiz : https://aktiffelsefebursa.org/giordano-bruno-kutuphanesi/

 

 

Bakmak İsteyebilirsiniz...

SPARTA / DUYGU ALKAN

M.Ö.10. ve M.S.4. yüzyıllar arasında var olan Sparta şehir devleti, Antik Yunan dönemindeki en önemli ...

Bir cevap yazın