En Yakın Etkinlikler

Tai Chi Chuan Öğrenmek İçin 9 Neden

7’den 70’e herkesin kolaylıkla öğrenip hayat boyu uygulayabileceği Tai Chi Chuan’ı öğrenmek için 9 önemli neden:

1- Denge ve Sağlık

Initiation_au_Tai_Chi_Chuan__618

T’ai Chi Ch’uan’ nin özellikle denge üzerine olan pozitif etkileri nedeniyle düşme riski taşıyan geriatrik bireylerde düşme riskini azaltmakta, kas kuvvetini arttırmakta ve romatizmal hastalıklarda karşı etkili olmaktadır.

 

2- Güvenli

tai-chi-stress

Çok eski bir egzersiz sanatı olan Tai Chi Chuan başlangıçta bir dövüş sanatı olarak uygulansa da günümüzde tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Bilinen yan etkileri bulunmamaktadır. Özellikle bu anlamda güvenli bir egzersiz yaklaşımıdır.

 

3- Herkes İçin

IMG_0266-1024x496

T’ai Chi Ch’uan’da yaş sınırı yoktur. Özel bir giysi, donanım  veya egzersiz salonu zorunlu değildir.

 

4- Bedensel Bütünlük

11202859_898370923554821_2533102223130118393_n

Kolların, bacakların, ellerin, ayakların, gövdenin ve iç organların katılımıyla yapılan yavaş, zorlamasız hareketlerdir. Hareketler yapılırken düzenli soluk alıp verme zihinsel yoğunlukla bütünleştirilir.

 

5- İçsel Faydalar

tai-chi-2

Tai Chi Chuan temelinde Çin tıbbı, meditasyonu ve dövüş sanatı yatmaktadır.  Bu hoşa giden hareketler mental konsantrasyon ile iç enerjinin toplanmasıdır. Yüzyıllarca dövüş sanatı olarak kullanılan Tai Chi Chuan günümüzde stres, artrit, hipertansiyon, denge bozuklukları ve bel ağrısı gibi problemlerin giderilmesinde solunum ve kan akımının düzenlenmesinde kullanılmaktadır.

 

6- Dirençsizlik

maxresdefault (1)

Tai Chi Chuan hareketlerinde de temel ilke dirençsizliktir. Tai Chi Chuan yapan kişi bütün vücudunu gevşek tutar. İpte asılan bir çarşaf gibi rüzgarın küçük bir hareketiyle hareket edebilir.

 

7- Zihinsel Rahatlama

taichi

Tai Chi Chuan gizi yumuşak ve zorlamasız hareketlerle insanın tüm eklemlerine egzersiz yaptırmasıdır. Zihnimizdeki bütün olumsuz düşüncelerin, gerginliklerin, kuşkuların heyecanların kaçınılmaz olarak bedenimizde de bir takım olumsuz yansımaları bulunmaktadır. Bu nedenle bedensel gevşeme zihinde de boşalma sağlamaktadır.

 

8- Gevşeme Ve Enerji

tai-chi

Tai Chi uygulaması sırasında derin bir gevşeme düzeyine ulaşan bedenimiz, zihnimizi de gevşetir. Zihinsel gevşeme, zihnin ve bedenin üzerindeki örtüleri yavaş yavaş kaldırıp duyarlılığımızı arttırır. Duyarlılıktaki bu artma Tai Chi uygulayıcısının kendini evrensel bir enerji okyanusunun içinde bulmasını sağlar. Tai Chi uygulaması aracılığıyla kazanılan bu gevşeme ve duyarlılık sayesinde sürekli olarak evrensel enerjileri hisseder ve her hareketimizde bedenimizi bu enerjilerle doldururuz.

 

9- Doğru Duruş Ve Enerji Tasarrufu 

22982_max

Dik duruşun bir özelliği de yer çekimine daha az yüzey sunmasıdır. Bu sayede insanoğlu hareket edebilmek için yer çekimine karşı daha az enerji harcamaktadır. Tai Chi Chuan, yer çekimine karşı koymak yerine onunla uyum içinde hareket etmeyi öğreten bir hareket bilimidir. Tai Chi Chuan, duruşlarımız ve hareket biçimimiz üzerindeki etkileri sayesinde yer çekimini üzerimizdeki bir yük olarak değil, hareketlerimize yardımcı bir enerji olarak kullanmamızı sağlamaktadır. Bu eğitim günlük yaşamı da olumlu etkileyen faydalı alışkanlıklar barındırır.

 

Tai Chi Chuan öğrenmek isteyenler için bir seçenek:

https://aktiffelsefebursa.org/tai-chi-chuan/

 

Bakmak İsteyebilirsiniz...

BÜYÜK İNSANIN ÖYKÜSÜ – MAHABHARATA

Mahabharata destanı, yüz bin fazla kıtayı içeren, dünyanın en büyük kitaplarından birisidir. Hint destanı olarak ...

Bir cevap yazın