fbpx
En Yakın Etkinlikler
stress

Zihin Kontrolü

Birisi size; kendinizi özgür sandığınızı fakat aslında gerçeğin hiç de öyle olmadığını söylese, ne düşünürdünüz?

Zihin Kontrolü isimli kitap doğu felsefesi ile temellendirilmiş, batı felsefesi örnekleri ile de güçlendirilmiş bir yapıttır. Kişinin zihnini kontrol edebilmesinin önemi açıkça anlatılmaktadır. Öyle ki bu kontrol, kişinin özgür olup olamadığı ile eşdeğerdir. Bu açıdan bakılarak zihin yapısı, zayıf noktalar, güçlü noktalar örneklerle açıklanmaktadır. Bu sayede okuyucu aslında doğduğu andan beri kullandığı fakat çoğunlukla kontrolü dışında çalışan kendi zihni ile yüzleştiğinde şoke olabilir!

Swami Budhannada zihin kontrolü için iradenin yeterli olmadığını; zihin yapısının ve doğasının da iyice kavranması gerektiğini belirtmektedir. Bu yüzden öncelikle zihnin doğasına iyice değinmekte ve kontrolün zorluğuna dikkat çekmektedir. Bu yaklaşım ile okuyucunun, neyin üzerinde çalışacağına ve nelerle yüzleşebileceğine işaret etmektedir.

Kitap aynı zamanda zihin kontrolü için zihin yapısının değiştirilmesine yönelik pratik örnekler de sunmaktadır. Kontrol için fayda sağlayacak nefes egzersizlerinin önemi, yoga ve meditasyon gibi yöntemlere de değinilmektedir. Bunun yanı sıra farklı ruh hallerinde farklı yaklaşımlar ve tavırlar tavsiye edilerek duruma göre değişen formüller önerilmektedir.  Akıcı anlatımından dolayı kendinizi okumaktan alamayacağınız eser, zaman zaman aklınızı okurcasına sizin ağzınızdan sorular sorarak uygun cevapları da paylaşmaktadır.

Zihin kontrolü isimli bu kitap, kişinin kendi kontrolü, zihnin özgürleşmesi ve mutluluğu hedefleyenler için değerli bir kaynak.

Zihin Kontrolü – Swami Budhananda

975720097-2

Zihin İle İlgili Kütüphanemizde Bulunan Diğer Kitaplar:

Kütüphanemiz : http://aktiffelsefebursa.org/giordano-bruno-kutuphanesi/

Bakmak İsteyebilirsiniz...

maxresdefault

Bir Ağız İki Kulak – Thich Nhat Hanh

Vietnamlı bir Zen Budist usta, ozan, öğretmen ve barış aktivisti olan Thich Nhat Hanh, Dr.Martin Luther ...

Bir Cevap Yazın